
Aktualności
Godzina otrzymania zwolnienia lekarskiego powinna zostać udostępniona pracodawcy
Często zdarza się, że po wręczeniu pracownikowi wypowiedzenia, ten dostarcza zwolnienie lekarskie, obejmujące swoim zakresem, dzień otrzymania tego oświadczenia woli. Art. 41 Kodeksu pracy zakazuje dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeśli nie upłynął jeszcze odpowiedni okres czasu. Nie narusza tego przepisu, wypowiedzenie umowy o pracę, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby. Potwierdza to orzecznictwo sądowe - uchwała z 11.03.1993 r., sygn. akt I PZP 68/92, wyrok z dnia 2 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 793/00).
Ostatnio dodane:
Kancelaria oferuje wsparcie w zakresie ubiegania się o pomoc w ramach pakietu tzw. "tarczy antykryzysowej".
W dniu 24 marca 2020 wchodzą w życie zmiany w prawie upadłościowym. Mają one na celu ułatwienie ogłoszenia upadłości i oddłużania także tych osób które popadł w tzw. spiralę zadłużenia. Obecnie sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po zmianie ustawy będą mogli ogłosić bankructwo również ci, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia z premedytacją. Zgodnie z nowymi przepisami, przyczyna niewypłacalności będzie badana dopiero po ogłoszeniu upadłości, czyli na kolejnym etapie postępowania, tj. ustalaniu planu spłaty
Sąd Najwyższy orzekł, że prawo wierzyciela do zaspokojenia się z majątku wspólnego małżonków na podstawie art. 41 KRO, może zostać zrealizowane także przez wniesienie powództwa przeciwko małżonkowi dłużnika o zobowiązanie do spełnienia świadczenia wynikającego z czynności prawnej, której stroną małżonek dłużnika nie był, niezależnie od tego, czy świadczenie to objęte jest tytułem egzekucyjnym wydanym uprzednio przeciwko samemu dłużnikowi.