
Aktualności
Sprzedaż mieszkania i spłata kredytu zaciągniętego przez spadkobiercę nie uprawnia do ulgi
Dyrektor KIS uznał jej stanowisko za nieprawidłowe, wskazał, że brak jest podstaw prawnych do zaliczenia kredytu do kosztów uzyskania przychodu. Zaciągnięty przez spadkodawcę kredyt jest osobistym zobowiązaniem wnioskodawczyni z racji bycia spadkobiercą. Kobieta nie mogła też skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Przepisy pozwalają bowiem na odliczenie wydatków na spłatę kredytu ale tylko na zakup własnej nieruchomości.
Ostatnio dodane:
Prawo unijne nie stoi on na przeszkodzie przepisom polskiej ustawy o kredycie konsumenckim, które przewidują – w przypadku naruszenia obowiązku informacyjnego nałożonego na kredytodawcę jednolitą sankcję polegającą na pozbawieniu kredytodawcy prawa do odsetek i opłat, niezależnie od indywidualnego stopnia wagi takiego naruszenia, o ile naruszenie to może podważyć możliwość oceny przez konsumenta zakresu jego zobowiązania – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie dotyczącej kredytu konsumenckiego, na której wynik z niecierpliwością oczekiwali polscy złotówkowicze.
Kancelaria oferuje wsparcie w zakresie ubiegania się o pomoc w ramach pakietu tzw. "tarczy antykryzysowej".
W dniu 24 marca 2020 wchodzą w życie zmiany w prawie upadłościowym. Mają one na celu ułatwienie ogłoszenia upadłości i oddłużania także tych osób które popadł w tzw. spiralę zadłużenia. Obecnie sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po zmianie ustawy będą mogli ogłosić bankructwo również ci, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia z premedytacją. Zgodnie z nowymi przepisami, przyczyna niewypłacalności będzie badana dopiero po ogłoszeniu upadłości, czyli na kolejnym etapie postępowania, tj. ustalaniu planu spłaty